Arcibiskupský zámek v Kroměříži je jednou z nejvýznamnějších barokních památek na Moravě a určitě stojí za návštěvu. Doporučit lze jak prohlídku interiérů, tak exteriérů. Zámek totiž obklopují překrásné zahrady. V roce 1998 se zámek i zahrady zapsaly na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Z historie zámku
Kroměřížský zámek je po staletí spojen s olomouckým biskupstvím, později arcibiskupstvím (zámek plnil roli hlavního biskupského sídla na Moravě). Původně se jednalo o zámek renesanční, v druhé polovině 17. století byl pak přestavěn na barokní. V letech 1848–1849 na zámku probíhal Kroměřížský sněm (zasedání Ústavodárného říšského sněmu), takže dost možná o Kroměřížském zámku víte i z hodin dějepisu.
Podzámecká a Květná zahrada
Podzámecká zahrada je nejen plná zeleně, ale je i protkána sítí vodních kanálů a rybníků. Najdete tu romantické stavby i zookoutek. V zahradě můžete běžně narazit na pávy, labutě, kachny nebo veverky.
Kroměřížská Květná zahrada je také známá pod názvem Libosad. V druhé polovině 17. století ji nechal vybudovat olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna.
Zámek ve filmu
Na zámku se natáčely nejen české pohádky, ale i některé známé filmy zahraničních produkcí. V roce 1983 se zde točil například film Miloše Formana Amadeus. Vznikal tu ale například i francouzský seriál Napoleon s Gérardem Dépardieu nebo výpravný seriál o Marii Terezii se stejnojmenným názvem. Za české pohádky jmenujme alespoň Peklo s princeznou.
Místa, která na zámku stojí za vidění
- Zámecká obrazárna (druhá nejvýznamnější sbírka středoevropské malby od počátku 15. do konce 18. století v České republice)
- Zámecká věž (84 metrů vysoká, nabízí pohled na historické centrum města)
- Vinné sklepy pod Arcibiskupským zámkem (možná je prohlídka s průvodcem a s degustací vína)