Zámek a zámecké zahrady v Kroměříži

Arcibiskupský zámek v Kroměříži je jednou z nejvýznamnějších barokních památek na Moravě a určitě stojí za návštěvu. Doporučit lze jak prohlídku interiérů, tak exteriérů. Zámek totiž obklopují překrásné zahrady. V roce 1998 se zámek i zahrady zapsaly na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Z historie zámku

Kroměřížský zámek je po staletí spojen s olomouckým biskupstvím, později arcibiskupstvím (zámek plnil roli hlavního biskupského sídla na Moravě). Původně se jednalo o zámek renesanční, v druhé polovině 17. století byl pak přestavěn na barokní. V letech 1848–1849 na zámku probíhal Kroměřížský sněm (zasedání Ústavodárného říšského sněmu), takže dost možná o Kroměřížském zámku víte i z hodin dějepisu.

Podzámecká a Květná zahrada

Podzámecká zahrada je nejen plná zeleně, ale je i protkána sítí vodních kanálů a rybníků. Najdete tu romantické stavby i zookoutek. V zahradě můžete běžně narazit na pávy, labutě, kachny nebo veverky.

Kroměřížská Květná zahrada je také známá pod názvem Libosad. V druhé polovině 17. století ji nechal vybudovat olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna.

Zámek ve filmu

Na zámku se natáčely nejen české pohádky, ale i některé známé filmy zahraničních produkcí. V roce 1983 se zde točil například film Miloše Formana Amadeus. Vznikal tu ale například i francouzský seriál Napoleon s Gérardem Dépardieu nebo výpravný seriál o Marii Terezii se stejnojmenným názvem. Za české pohádky jmenujme alespoň Peklo s princeznou.

Místa, která na zámku stojí za vidění

  • Zámecká obrazárna (druhá nejvýznamnější sbírka středoevropské malby od počátku 15. do konce 18. století v České republice)
  • Zámecká věž (84 metrů vysoká, nabízí pohled na historické centrum města)
  • Vinné sklepy pod Arcibiskupským zámkem (možná je prohlídka s průvodcem a s degustací vína)

Poslat komentář

...