Osobnosti z Hané

Haná se stala rodištěm mnoha známých osobností, další významné osobnosti zde během života pobývali. Zmiňme alespoň některé z nich. Patřil mezi ně Karel Svolinský, Wolfgang Amadeus Mozart či Josef Mánes.

Karel Svolinský

Malíř, grafik a ilustrátor Karel Svolinský se narodil v roce 1896 na Svatém Kopečku u Olomouce. Studovat však odešel do Prahy. Zde později i tvořil a působil jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Na Moravu ale Karel Svolinský nezanevřel. V letech 1949-1954 například navrhl novou podobu Olomouckého orloje ve stylu socialistického realismu. Autorkou pohyblivých figur byla umělcova manželka, sochařka Marie Svolinská. Svolinského orloj byl slavnostně uveden do chodu 9. května 1955 a můžeme ho v Olomouci obdivovat dodnes. Jedná se o jeden z mála heliocentrických orlojů na světě.

Wolfgang Amadeus Mozart

Světoznámý hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval v Olomouci už jako jedenáctiletý chlapec. Ve městě se vyléčil z černých neštovic a složil v něm také 6. symfonii F dur.

Jan Čep

Na Hané, a to konkrétně v Myslechovicích (nyní část Litovle), se narodil prozaik, esejista a překladatel Jan Čep. Svým životem a dílem byl úzce spjatý s hanáckým venkovem.

Sigmund Freud

V Olomouci pobýval několik týdnů v roce 1886 i Sigmund Freud. Ve městě se mu ale příliš nelíbilo, snesitelná mu údajně připadala pouze káva, zmrzlina a pečivo v jeho oblíbené kavárně na Horním náměstí.

Gustav Mahler

Rakouský skladatel Gustav Mahler působil v Olomouci v roce 1883. Ani on ve městě nebyl příliš spokojený. Absolvoval tu dirigentské angažmá v nynějším Moravském divadle. Na jeho památku byla v divadle později umístěna jeho busta.

Max Švabinský

V Kroměříži se narodil malíř, kreslíř a grafik Max Švabinský. Na jeho rodném domě i na domě, kam se odstěhoval, lze dnes najít pamětní desku. Zajímavostí je, že už jako desetiletý chlapec vystavoval Švabinský ve výkladní skříni kroměřížské lékárny. Své práce prodával a pomáhal tak zlepšit finanční situaci rodiny.

Poslat komentář

...