Náměšť na Hané. Zámek i krásná příroda

Náměšť na Hané je městys, který leží nedaleko Olomouce. Ačkoliv zde žije jen něco málo přes 2 000 obyvatel, najdete tu spoustu krásných památek. Navštívit můžete zámek nebo kostel svaté Kunhuty. Vydat se ale můžete i na ochutnávku piva do Pivovaru Jadrníček nebo na procházku krásným Terezským údolím.

Zámek Náměšť na Hané

Tento klasicistní zámek ve francouzském stylu, který obklopuje pravidelný kruhový park, vás zaručeně uchvátí. Z parku vybíhají do všech světových stran lipové aleje. V přízemí zámku se nachází reprezentační prostory a knihovna, v patře pak obytné prostory. Vystaveny tu jsou arcibiskupské kočáry a za prohlídku stojí i zámecká kaple.

Mezi nejznámější majitele zámku patřili Kinští. V Náměšti na Hané si dokonce na místním hřbitově nechali postavit hrobku. V ní odpočívá sedm členů hraběcí rodiny.

Terezské údolí

Terezské údolí je přírodní rezervace, která se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Údolí je pojmenováno po dívce Terezce. Ta údajně byla kdysi nespravedlivě vězněna v tvrzi v Náměšti na Hané.

Terezským údolím protéká říčka Šumenice a najdete tu spoustu smrkových a lužních lesů. V létě tu jsou k vidění koberce lučních květů a také spoustu zvířat. Jedná se o ráj obojživelníků a vodního ptactva.

Terezským údolím vede naučná stezka se dvanácti zastaveními. Projet se tudy můžete i na kole nebo sem vyrazit na procházku s kočárkem.

Pivovar Jadrníček

Pivovar Jadrníček navazuje na dlouholetou tradici vaření piva v Náměšti na Hané. Pivo se tu vaří podle původních postupů klasickou metodou. Koupíte tu 11º Jadroš, 12º Náměšťák i 13º Jadroš tmavý. Příležitostně je k dostání i pivo medové, čokoládové či další druhy. Přímo v pivovaru najdete útulnou pivovarskou hospůdku. A máte-li chuť na něco ostřejšího, je tu i palírna.

Poslat komentář

...