Města na Hané aneb do světa nemusíte

Hanácký Oxford, hanácký Jeruzalém, hanácké Athény, hanácké Versailles, hanácké Benátky. Víte, o jakých městech je řeč? A víte také, jaké hoře se říká hanácký Mont Blanc?

Hanácký Oxford

Univerzitním městem na Hané je Olomouc. V této hanácké metropoli sídlí Univerzita Palackého a studenti město doslova milují. Je zde totiž nejen spoustu krásných památek, ale najdete tu i spoustu restaurací a barů. Všude se dá pohodlně dojít pěšky a vždy je kam vyrazit za kulturou. Můžete si také všimnout, že během léta se město zcela vylidní. Studenti, kterých je ve městě během roku opravdu hodně, totiž odjedou na prázdniny domů.

Hanácké Athény

Hanáckými Athénami bývá označováno město Kroměříž. Kromě krásného zámku, zahrad a uchvacujícího historického centra tu najdete i velké množství škol. Město Kroměříž je právem na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hanácké Versailles

Hanácké Versailles neboli město Vyškov najdete na řece Haná. Jedná se o malé, ale krásné město, jehož historie sahá až do 12. století. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Ve městě najdete zámek s nápaditými zahradami, které se údajně staly předobrazem známých zahrad kroměřížských. Prohlédnout si můžete i renesanční radnici, morový sloup, zbytky hradeb či barokní kašnu.

Hanácké Benátky

Víte, ve kterém městě najdete hned šest ramen řeky Moravy? Ano, je to Litovel. Ramena řeky Moravy dávají městu specifický ráz a zajímavostí je, že jedno z ramen protéká přímo pod radniční věží a pod celým náměstím.

Hanácký Mont Blanc

Měří sice jen 442 metrů nad mořem, ale přesto se mu přezdívá hanácký Mont Blanc. Velký Kosíř je dominantou hanácké roviny. Na jeho vrcholku se nachází 28 metrů vysoká rozhledna. Jméno kopce pochází z protáhlého tvaru, který připomíná kosu.

Poslat komentář

...