Hrad jako z pohádky. Bouzov.

Hrad Bouzov najdete ve stejnojmenné obci nedaleko Olomouce a jedná se o jeden z nejromantičtějších hradů u nás. Vyrazíte-li sem na výlet, budete si připadat jako v pohádce. A taky že se tu nejedna pohádka natáčela. Kromě toho tu na vás také čeká obří kůň.

Historie hradu

Hrad Bouzov byl založen na přelomu 13. a 14. století a za jeho zakladatelé se považují Búzovi z Búzova, o kterých se prameny poprvé písemně zmiňují v roce 1317. Búzov je pak staročeský název pro Bouzov.

Hrad byl po staletí v rukou příslušníků nejrůznějších českých a moravských rodů. Od roku 1945 je pak majetkem státu a od roku 1999 národní kulturní památkou.

Za zmínku stojí nejen zařízení hradu (umělecké předměty a na míru vyrobený nábytek), ale i nejrůznější cimbuří, arkýře či dva funkční padací mosty. Při slavnostních příležitostech (například při zahájení a ukončení sezóny, jarmarku nebo karnevalu) je lze dokonce vidět v provozu.

Pohádky a filmy natáčené na hradě

Hrad Bouzov si zahrál v mnoha českých pohádkách a filmech. Za všechny zmiňme alespoň O medvědu Ondřejovi, Kopretiny pro zámeckou paní nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela, Rumplcimprcampr.

Zajímavosti z hradu Bouzova

Pověst vypráví, že se na hradě Bouzov narodil král Jiří z Poděbrad.

Během třicetileté války byli na hradě uvězněni švédští vojáci, za druhé světové války tu sídlil oddíl SS, který v roce 1945 vypálil obec Javoříčko a zavraždil 38 mužů ve věku od 15 do 76 let.

V areálu hradu najdete obrovskou dřevěnou stavbu koně. Tento Trojský kůň je přístupný veřejnosti. vystoupat lze u do jeho hlavy a rozhlédnout se po okolí. Jedná se o největšího dřevěného koně na světě. Jeho výška je 15 metrů, délka 16 metrů.

Poslat komentář

...