Haná neboli Hanácko je oblast na střední Moravě v oblasti hornomoravského úvalu. Tato oblast se nachází mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel, její metropolí je město Olomouc. Víte však něco o tom, jak název Haná vznikl?
Pojmenování Haná
Pojmenování Haná získala oblast po řece Hané, která krajem protéká. O řece s tímto názvem hovoří už prameny pocházející ze 13. století. Haná jako název oblasti se pak v historických pramenech objevuje v 16. století.
Historie Hané
Oblast Hané byla obydlena již od pravěku. V Předmostí u Přerova byly objeveny mamutí kosti a také doklady lidské přítomnosti, které pocházejí již z období paleolitu. V pozdějších dobách vybudovali na území Hané svá sídla Keltové a Slované. Následně tu vznikala i první (středověká) města.
Hanáci a hanáčtina
Hanáci jsou obyvatelé Hané, kteří mluví hanácky. V roce 2021 se sami tito lidé rozhodli, že spočítají, kolik jich vlastně je. Unikátní průzkum měl za úkol zjistit, kolik lidí ještě mluví hanáckým nářečím. A výsledky? Podle organizátorů se ukázalo, že Hanáci na takovéto výzkumy nemají čas. Přihlásilo se celkem 3 599 Hanaček a Hanáku, 1986 z nich hanácky mluví. Jak celý průzkum dopadl se můžete podívat na těchto webových stránkách: https://www.scitanihanaku.cz.
Kapela Stracené Ráj
Jak udržet hanácké nářečí živé? Tuto otázku si klade i kapela Stracené Ráj. Pochází z Mezic u Olomouce, hraje hanácký bigbít a zpívá v hanáčtině. Jedná se o jedinou kapelu zpívající v tomto nářečí. Její členové chtějí hanáčtinu znovu vrátit mezi lidi, a tak se ji snaží tímto způsobem trochu popularizovat a propagovat. Kapelu poslouchají mladí i staří a koupit si můžete i jejich CD. Kapela vydala už celkem čtyři.